Felieton Matiego
Dodane przez filippo dnia 27. November 2009 22:19
Zapraszamy do zapoznania się z felietonem napisanym przez naszego kolegę Matiego który zatytułował "Przywrócić dawny blask - Światowid Łobez" - Czytaj

Rozszerzona zawartość newsa
PRZYWRÓCIĆ DAWNY BLASK - ŚWIATOWID ŁOBEZ
Przed rozpoczęciem sezonu myślałem, że w końcu w Światowidzie dojdzie do małej rewolucji, że sezon będzie przełomowy, że włączymy się do walki o awans. Zapowiadało się nie najgorzej, ale bądźmy szczerzy, gorzej to już być nie mogło. Spadek do A klasy oznaczałby koniec Światowida. Osobiście nie dopuszczałem takiej możliwości.
Pierwsze mecze rundy jesiennej mogły dawać nadzieje, na to że wszystko zmierza w dobrym kierunku. Ostatecznie Światowid na półmetku rozgrywek znalazł się na miejscu 11-stym., przegrywając ostatnich 5 meczy, co paradoksalnie jest i tak najlepszym wynikiem na półmetku od lat.
Na dzień dzisiejszy znów nie ma zarządu, wkrótce wybory. Zamiast szukać winnych wśród zarządu, trenera, piłkarzy czy kibiców chciałbym podzielić się kilkoma refleksjami.

Uważam, że w zarządzie potrzeba ludzi, którzy przede wszystkim mają pomysł na to jak przywrócić blask Światowidowi. Ludzi którzy mają swoją wizję na łobeski klub. Ludzi którzy w to co robią wkładają serce. Wszystko co dzieję się w klubie działa na zasadzie reakcji łańcuchowej. Jeżeli piłkarze zobaczą, że zarząd to co robi, robi najlepiej jak tylko potrafi, to myślę, że całkiem inaczej będą podchodzić do treningów czy meczy. Jeżeli piłkarze w każdy mecz będą wkładali maximum zaangażowania to będą wyniki, jak będą wyniki to i kibice zamiast skupiać się na wyzywaniu kogokolwiek zaczną dopingować. Tylko jeśli te trzy elementy zaczną współgrać jest szansa na silny klub piłkarski w Łobzie.
Jeżeli w Chociwlu czy Dobrej może być IV liga, to czemu nie w Łobzie? Nawet niech nikt nie próbuje tłumaczyć, że to i tamto, że nie ma pieniędzy. Trzeba zdać sobie w końcu sprawę z faktu, że Światowid jest marką, rozpoznawalną w powiecie, województwie, Polsce. Należy traktować Światowid jako produkt, który można "sprzedać", który może sam na siebie zarobić. Wystarczy tylko skupić się na działaniach prowadzących do zdecydowanej poprawy wizerunku klubu, uważam, że pieniądze jakie trzeba włożyć w takie działania wyglądają symbolicznie w porównaniu z możliwymi korzyściami. Inną podstawową kwestią, jest stworzenie profesjonalnej oferty dla sponsorów. Jestem przekonany, że gdy Światowid diametralnie zmieni swój wizerunek to znajdą się osoby zainteresowane inwestycją w MLKS. Nikt przecież nie chce być kojarzony z porażkami czy z bluzgami na trybunach, z zarządem nie mającym pojęcia o zarządzaniu. Dzisiaj nie przyciągnie się kibiców, sponsorów porażkami w lidze okręgowej, ale można ich przyciągnąć atmosferą wokół Światowida, atmosferą na trybunach, chęcią stworzenia w Łobzie znów silnego klubu.

Jak zaczynałem chodzić na mecze Światowida trybuny były zapełnione i nie chce mi się wierzyć, że ludzie przychodzili, żeby zobaczyć futbol w IV ligowym wydaniu. Dziś trybuny świecą pustkami. Uważam, że frekwencja na meczach w Łobzie powinna spokojnie wynosić 500-1000 osób. Myślę, że to jest naprawdę realna liczba i nie trzeba, aż tak dużo, jak się wydaje, żeby tyle ludzi przychodziło na mecze.
Może moje myślenie jest naiwne i ktoś powie, że działania marketingowe w tej klasie rozgrywkowej to całkowity nonsens. Ale jeżeli nic się zrobi to pewnie i za 4lata Światowid będzie się znajdował w dolnej części tabeli ligi okręgowej.

Jeżeli ktoś myśli, że kibicom zależy na jakichś prywatnych personalnych "wojnach" jest w dużym błędzie. Chcę wierzyć, że każdemu tak jak nam zależy na silnym klubie, za którego wyniki nie będziemy musieli się wstydzić, że każdemu zależy na normalności w Światowidzie. Dlatego na przykład nigdy nie zrozumiem czym kierowano się przy zakładaniu drużyny rezerw. Przecież pieniądze przeznaczone na ten cel, spokojnie starczyłyby, żeby sprowadzić 2-3 doświadczonych zawodników z IV ligi którzy stanowiliby o sile zespołu. Takich zawodników wcześniej czy później będzie trzeba kupić, a lepiej chyba wcześniej niż później.

Mam wielką nadzieję, że najbliższe wybory zarządu, doprowadzą do "przejęcia" klubu przez osoby z jakąkolwiek koncepcją na przywrócenie Światowidowi należnego miejsca. Że znajdzie się ktoś kto ma pomysł na lepszą przyszłość dla łobeskiego klubu. Że nowy zarząd będzie otwarty na współpracę z kibicami, bo przecież wszystkim nam zależy na tym samym. Chcę wierzyć w to, że są jeszcze ludzie którzy Światowid mają w sercu.